Някои от зъбно-челюстните несъответствия налагат ортодонтска намеса още в тази възраст.
Предфазата не отменя нуждата от Фаза I и/или Фаза II на ортодонтското лечение. При пълен ангажимент от страна на родителите и съдействие от страна на детето се цели проблемът със захапката да не се задълбочи.
Какво може да научите за денталното здраве на Вашето дете в тази възраст?
Състояние на зъбите и захапката
Проследява се състоянието на зъбите и се прави обстоен преглед за евентуални кариеси. При наличието на скелетни или зъбни проблеми, напр. обратна (кръстосана) захапка, родителите следва да бъдат запознати с тях. Лечението на такъв тип захапка трябва да започне още в момента на нейното диагностициране.
Пример за лечение на дете на 5г. с обратна захапка с функционален апарат
Вредни навици
Много често родителите на деца в тази възраст е нужно да се справят с т.нар. вредни навици. Поведение, което се повтаря редовно и обикновено се случва подсъзнателно, в резултат на което може да доведе до зъбно-челюстни и/или лицеви деформации.
Проследяването на децата включва профилактика, диагноза и лечение на новопоявили се такива като например: смучене на палец, дишане през устата, стоене и спане с отворена уста, неправилно преглъщане и други. Има специално разработени снемаеми апаратчета тип „биберон“, които са подходящи за деца в тази възраст.
Миофункционалната терапия представлява комбинация от упражнения за езика и устните, които спомагат за постигането на правилна позиция на езика по време на покой и преглъщане.
Важна част от профилактиката и лечението на вредните навици е т.нар. миофункционална терапия. В много от случаите се налага колаборация със специалисти от други области – логопеди, УНГ специалисти и др.
Проследява се навременната и последователна поява и смяна на временните зъби с постоянни.
На родителите се предоставя информация относно сроковете за пробив, силанизация на временните 4-ти и 5-ти зъби (при необходимост) и на постоянните 6-ти зъби, които пробиват около 6-годишна възраст.
Оценява се състоянието на венците и начинът, по който са почистени зъбите на детето. При нужда се назначат допълнителни часове, в които на родителите и децата се провежда обучение относно на 5-те стъпки за спазване на отлична орална хигиена. (вж. Инструкции за орална хигиена)